Okuma süresi: 3 dakika

İşletmenizi rakiplerinden ayırt etmek giderek daha rekabetçi hale geliyor. Dijital tanıtımlardan önemli ölçüde faydalanabilirsiniz, ancak özellikle bir perakende mağazası işletiyorsanız, bu tür promosyonlar her zaman hedef kitlenizde doğru türden bir izlenim garantisi vermez.

Ayrıca, dijital pazarlama alanında büyük markalara ayak uydurmaya çalışmak ve bu markalarla rekabet içinde olmak, uğruna yüklüce kaynak ayırmanızı gerektiren bir zorluk olabilir. Dijital reklamcılık konusunda, küçük işletmeler genellikle daha büyük pazarlama bütçelerine ve daha iyi kaynaklara sahip olan büyük işletmelerle rekabet etmek zorunda kalır.

Bu durum, birçok işletmenin işi yapmak için promosyon ürünlerinden faydalanmaya başvurmasının bir nedeni olabilir. Ve çoğu, pazarlamayı güçlendirmek için promosyon ürünlerini özenle kullanarak başarıya ulaşıyor.

Global PPAI’ın (Uluslararası Promosyon Ürünleri Birliği) verilerine göre, promosyon ürünleri bir işletmenin tüketicilerinin yaklaşık %80’i tarafından tercih ediliyor. Promosyon ürünlerini alan kişilerin %85’i, ürünleri kendilerine veren işletme ile herhangi bir şekilde iş yapmayı tercih eder.

Öyleyse, promosyon ürünleri müşterilere yönelik işletme pazarlama stratejinizde olumlu bir etki vaat ediyor mu?

Evet.

Büyük olasılıkla tüketici olarak en az bir kez promosyon ürünleriyle karşılaştınız. Bu ürünler, yüz binlerce işletme tarafından hedef müşterilere ücretsiz olarak dağıtılan, markalarına ilgi çekmek veya sadakati ödüllendirmek amacıyla verilen ürünlerdir.

Buradaki amaç basittir. Promosyon ürünleri veya markalı ürünler aracılığıyla, işletmeler mevcut müşterileri işlem yapmaya devam etmeye teşvik ederken, potansiyel müşterilerin rekabet içinde kendilerini tercih etmelerini sağlar.

Bu promosyon ürünleri kalemler ve masa aksesuarlarından kişiselleştirilmiş giysilere ve kendin-yap kitlerine kadar birçok formda olabilir. Doğru ürünleri doğru kitleye sunarsanız oldukça etkili olabilirler, öyle ki promosyon ürünlerinin alıcılar tarafından en az yedi ay boyunca saklandığı tahmin edilmektedir.

 

Mükemmel Promosyon Ürününü Seçme

Marka ve pazarlama faaliyetlerinizde promosyon ürünlerinin etkinliğini maksimize etmek için öncelikle doğru olanları seçmelisiniz. Bunun için birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

Hedef Kitlenizin Doğası ve Demografisi – Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için mümkün olduğunca spesifik olun: yaşları, ilgi alanlarını, beklentilerini ve diğer tüm bilgileri öğrenin ki promosyon ürünü seçiminde bilinçli karar verebilesiniz.

Promosyon Bütçesi – Genellikle, perakende işletmeleri gelirlerinin %5 ila %10’unu pazarlama ve promosyon için harcarlar. Bedava ürünler dağıtırken, ürünleri tedarik etmek, etkinliği tanıtmak ve ürünleri dağıtmak için rahat bir miktar belirleyebilirsiniz. Maliyet-etkin bir ürün, aylar boyunca etkileşimler oluşturarak maksimum ROI sağlar.

Kısa listelenmiş ürünleri değerlendirme – Promosyonlar için etkili olduğunu düşündüğünüz ürünlerin bir listesine sahip olduktan sonra, her bir ürünü gözden geçirerek hedeflenen müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını ve markanızla ve değerleriyle uyumunu kontrol edin. Bu aynı zamanda ürünü özelleştirmeyi veya kişiselleştirmeyi düşündüğünüz noktadır, böylece ürüne ekstra albeni kazandırabilirsiniz.

Dağıtım – Burada ekstra dikkatli olmanız gerekiyor. Dağıtım için ihtiyacınız olan ürün miktarını belirlemeli, onların işe uygun olup olmadığını kontrol etmeli ve asıl teslimatı ne kadar yaratıcı yapabileceğinizi görmelisiniz.

Kağıt üzerinde (veya bir web sayfasında) karmaşık görünebilir, ancak aslında oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey, izleyicinizi anlamak ve dağıtacağınız doğru ürünü keşfetmek için bir çaba sarf etmektir.

Ve eğer bunu başarırsanız, karşılığında şunları elde edersiniz:

  • Artan marka görünürlüğü ve farkındalığı
  • Gelişmiş müşteri sadakati
  • Geleneksel reklamlara (basılı reklamlar ve televizyon reklamları gibi) göre daha yüksek ROI (yatırım getirisi)

Ayrıca, promosyon ürünlerini toplu olarak satın almayı planlıyorsanız bu da ek bir avantaj.

 

Diyelim ki bir ticaret fuarında on iki adet son derece rahat tişört dağıtmak istiyorsunuz ve bir markayı tişörtlerinin kalitesi ve çekiciliği nedeniyle göz önünde bulunduruyorsunuz. Güvenilir bir tedarikçiden bu markanın toptan giyim ürünlerini temin edebilirsiniz. Birim başına daha düşük fiyatın yanı sıra, toplu alım yaparsanız ek hacim indirimleri de alırsınız. Eğer tedarikçi aynı zamanda profesyonel giyim dekorasyon hizmetleri sunuyorsa, daha da fazla tasarruf edersiniz.

Özel olarak tasarlanmış tişörtlerle ticaret fuarında kitleyi etkileyebilir, giysileri dağıtabilir, birkaç resim çekebilir ve müşterileriniz üzerinde harika izler bırakabilirsiniz. Her bir alıcı tişörtü giydiğinde, markanızı hatırlar. Bu süreçte biraz da ağızdan ağıza pazarlama yapmış olursunuz.

 

Sonuçları En Üst Düzeye Çıkarmak

Müşterileri etkilemek için promosyon ürünleri dağıtmak en önemli öncelik olmamalıdır. En iyi sonuçları, promosyon ürünlerini mevcut pazarlama stratejinize entegre ettiğinizde elde edersiniz. İşletmenizin çevrimiçi kişiliğini oluşturmak için dijital pazarlama çözümlerine yatırım yapın. Ardından, hediye dağıtımını duyurmak için sosyal medya platformlarından faydalanın.

Promosyon ürünlerini kullanan markaların %70’i, hedeflerine promosyon ürünleri sayesinde ulaştıklarını iddia etti. Şimdi doğru promosyon ürünleri ile yeni müşteriler kazanırken mevcut müşterilerinizin sadakatini de arttırın.

 

Kaynak:  https://www.startupguys.net/best-out-of-your-business-marketing-strategies/