Okuma süresi: 2 dakika

 

Global Ofis Trend Raporu, pandemi ve çalışanların işyerinden beklentilerindeki ve isteklerindeki nesil değişimi tarafından son birkaç yılda temel olarak ve geri dönülemez bir şekilde değiştiğine bakan kapsamlı bir çalışmadır.

 

İş liderleri “uzmanlaşmış” çalışma alanlarını önceliklendiriyor.

Son dört yılda toplanan binlerce veri noktasının analiz edilmesiyle rapor, ofislerin pandemiden önceki döneme göre daha az yoğun olarak kullanıldığını ortaya koyuyor. Bunun yerine, iş liderleri kültürü ve verimliliği güçlendirmek için “uzmanlaşmış” çalışma alanlarına öncelik veriyorlar. Ayrıca, dünya resmi düzenlemeler ve yönetici ofislerinden daha rahat çalışma ortamlarına doğru döndükçe, daha gevşek çalışma ortamlarını ve konukseverlik ile konforu birleştiren ve yükseltilmiş bir yüz yüze deneyim yaratan salon alanlarına artan bir ihtiyaç var.

 

“Dinamik” ofisler bir zorunluluktur

Modern işyeri kriterleri hızla evrimleşmeye devam ederken, bu tasarım raporu, dinamik bir ofisin, işletmelerin bu yeni çalışma dünyasında en iyi şekilde ayakta kalabilmek için vazgeçilmez bir gereklilik olduğunu ortaya koyuyor. Yıllar içinde kurumsal merkezler için temel haline gelen geleneksel, duygusuz ve yoğun ofis düzenlemelerini değiştiren bu yeni tasarım konsepti, yeniden yapılandırılabilir ve amaç odaklı mekan tasarımını, çeşitli mobilya gruplarını ve işletmelerin iş mekanlarını kolaylıkla ve minimum maliyetle dönüştürebilmelerini sağlayan homojen aydınlatma ızgaralarını içerir.

Bu dönemde, bu doğuştan esnekliğe sahip olmak özellikle değerlidir; sadece çeşitli işle ilgili ihtiyaçları karşılamak için değil, aynı zamanda liderlere, çağdaş modüler ofisin bugün ve gelecekte nasıl görünmesi gerektiği konusundaki iş önceliklerine ve çalışan beklentilerine uyum sağlama yeteneği sağlar.

Ebbie Wisecarver: “İlk tasarım raporumuz, dünya genelinde binlerce üye şirketten elde edilen benzersiz içgörülerden faydalanarak, bugünün işyerlerini tanımlayan modern trendlere derinlemesine iniyor. Son derece net olan şey, tek bir kalıbın olmadığıdır. Çalışanlar, evde elde edilemeyen iş birliği ve sosyal etkileşimler için yeniden amaçlanmış bir ofis istiyor, işletme liderleri ise şirket kültürünü ve verimliliği güçlendiren niyetle tasarlanmış mekanlar talep ediyorlar.

İhtiyaçlar ve beklentiler devam ettikçe, dinamik ofis, işletme liderleri için işyeri stratejilerini geleceğe dönük olarak güvence altına almak için sağlam bir bahistir; çünkü bu, ofise geri dönüşlerinden test yapma ve öğrenme esnekliğine sahip olmanın yanı sıra çalışan taleplerini karşılamak için ortamlarını kolayca uyarlama ve yıllar boyunca tekliflerini kolayca geliştirme avantajı sağlar.”

 

İşte rapordan gelen başlıca bulgular:

  1. Açık planlar ve salon alanları artarken yönetici ofisleri ve toplantı odaları azalıyor.

 

Rapor; iş birliğini teşvik etmek için tasarlanmış alanların, ortak alanlar ve salon alanları gibi, pandemiden önceye göre 2023’te %19,3 oranında arttığını buldu. Birçok şirketin ofise dönüşü teşvik ettiği ve mekanları daha dinamik ve esnek hale getirmek için çalıştığı bir dönemde, birçok şirket yönetici ofisleri için önceden ayrılmış alanları salon, toplantı veya çalışma alanı olarak yeniden amaçlandırdı; ofisin iş birliği, sosyal etkileşim ve bağlantı için yeni amacını vurgulayarak. Bu, genellikle pandemiden önce daha çok bölünmüş olan ofis alanını değiştirir.

 

  1. Geleneksel olmayan çalışma alanları artık tercih edilen olanaklar haline geliyor.

İş liderleri, üretkenliği artırmaya ve şirket kültürünü güçlendirmeye yardımcı olan alanlara öncelik veren “geleneksel olmayan” çalışma alanlarına yöneliyorlar. Rapor, “geleneksel olmayan” alan taleplerinin yüzde 68’inin üretkenliği artırmayı amaçladığını gösteriyor-örneğin özelleştirilmiş toplantı odaları ve odak odaları gibi. Buna karşılık, taleplerin yüzde 32’si şirket kültürünü ve çalışanın refahını artıran alanlar için yapılmıştır. Bu veriler, şirketlerin şimdi ofis tasarımının iş etkisi yaratma değerini tanıdığını göstermektedir.

 

  1. Bugün ofisler, pandemi öncesi ofislere göre daha az yoğun nüfusludur.

Ortalama ofis yoğunluğu önemli ölçüde düştü ve pandemi öncesi seviyelerin altında kalmaya devam etti. Bu durum, çoğu şirketin artık işgücünün yüzde 100’ünü aynı anda ofiste olacak şekilde planlamadığı esnek politikaların yükselişiyle açıklanabilir. Bu, şirketleri, iş birliğini teşvik eden ancak daha yoğun ofis günlerinde çalışma istasyonları oluşturmak için yeniden yapılandırılabilen salon alanları ve “çalışma noktaları” için optimize etmek için düşünmeye yönlendirdi.

 

Kaynak:  https://www.wework.com/ideas/research-insights/how-dynamic-offices-are-the-future-of-flexible-workspace