Okuma süresi: 3 dakika

Her yıl, geçmiş yıllara kıyasla şirketlerin ve tüketicilerin çevrimiçi ortama daha fazla yönelme eğilimi gösterdiği bir yıl oluyor. İnsanlar cihazlarında daha fazla zaman harcıyorlar. Bu durum işletmelerin müşteri edinme, müşteri tutma ve müşterilerle iletişim kurma şeklini büyük ölçüde etkiledi.

Artık neredeyse tamamen dijital bir çağda yaşıyoruz, çevrimiçi satışlar tüm ticaretin en az yüzde 25’ini oluşturuyor. Bu, çoğumuz için yeni bir değişiklik ve çevrimiçi müşteri tabanınızı veya dijital müşteri iletişiminizi artırmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bu makalede, içinde bulunduğumuz bu dijital çağda müşterileri kazanmanıza ve bu bağlamda satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak bazı harika ipuçlarını açıklayacağız.

 

Dijital Pazarlama

İşletmenizin çevrimiçi varlığını arttırdıkça dikkate almanız gereken en önemli şeylerden biri dijital pazarlama kampanyasıdır. Deneyiminiz yoksa dijital pazarlamayı araştırın veya kendinize bir pazarlama ekibi kiralayın.

Bu ekip, mevcut pazarlama fikirlerinizi çevrimiçi ortama taşırken aynı zamanda yeni fikirler ve kampanyalar geliştirmenize de yardımcı olacaktır. Ancak müşteri çekmenin daha garantili bir yolunu istiyorsanız ve çeşitli pazarlama tekniklerinin avantajlarını deneyimlemek istiyorsanız, bir ajansın onlarca yıllık uzmanlığının iç pazarlama ekibi tarafından sağlanamayacağı açıktır. İşe bir pazarlama firmasından teklif alarak başlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama, uygun çevrimiçi kanalları, sosyal medya, arama motoru optimizasyonu ve reklam kampanyalarını kullanmayı içerir, böylece doğru müşteriler ürün ve hizmetlerinizi görebilir. Çevrimiçi ortamda etkin olan güçlü algoritmalar bulunmaktadır. Bunları avantajınıza kullanarak ürününüzü en uygun potansiyel tüketicinin önüne bırakmak mümkün olabilir, bunu yaparken de fazla müdahaleci hissettirmezsiniz.

 

Mesaj Atın

Daha fazla müşteriyi işinize çektikten sonra onlarla iletişimde kalmanın veya işinizi kullanırken kendilerini güvende hissettirmenin yollarına ihtiyacınız olacak. Bunun için bir metin mesajlaşma servisi kullanmak harika bir yol olacaktır. Bildirimler, güvenlik veya onaylar için bir metin mesajlaşma servisinin müşteri memnuniyetini arttırdığı ve tekrar müşteri oranını arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu tür bir servis kullanmak, müşterilere teslimatları veya bir siparişin ilerlemesini bildirebilir, makbuz ve sipariş onayları gönderebilir ve hatta güvenlik veya iki faktörlü kimlik doğrulama konularında yardımcı olabilir. Bu tür hizmetler, dijital müşterilerinize şeffaflık ve güvenlik sağlar.

 

Sosyal Medyada Aktif Olun

Eğer henüz sosyal medyada değilseniz, olmalısınız. Hangi işi yaparsanız yapın, satış yapın, yardımcı olun veya bilgi verin, sosyal medyada olmalısınız. Sadece sosyal medyada olmak yetmez, aynı zamanda sosyal medya takipçilerinizle aktif bir şekilde etkileşimde olmalısınız. Takipçi listeniz kaç kişi olursa olsun, düzenli olarak müşterilerinizle etkileşimde bulunmalı, cevap vermeli ve tartışmalısınız. Bir müşteri size doğrudan mesaj gönderdiğinde veya bir gönderiye yorum yaptığında cevap vermelisiniz. Cevap verirken sadece ‘teşekkür ederim’ veya ‘beğendiğinize sevindim’ demeyin, bunun yerine gerçekten etkileşimli yorumlar yapın. Bu, etkileşimleriniz aracılığıyla kişilik gösterir ve müşterilere hesabın arkasında gerçek bir kişi olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur. Aynı şey olumsuz yorumlar veya şikayetler için de geçerlidir. Her zaman cevap verin, içten olun ve çözüm teşvik edin.

 

Posta Listeleri ve Anlık Mesajlaşma

Posta listelerinin çok eskide kaldığını düşünebilirsiniz, ancak aslında hala çok faydalı ve başarılı araçlardır. Buna paralel olarak, artık sosyal medya platformları üzerinden anlık mesajlaşma seçeneğiniz de var. Her ikisi de benzer nedenlerle kullanılabilir. En açık olanı, müşteri tabanınızı onları ilgilendireceğini düşündüğünüz konularda güncellemektir. Bu tür mesajlardan gelen tıklama oranları şaşırtıcı derecede yüksektir, özellikle doğru hedef kitleye yönlendirildiğinde. Güncellemelerin yanı sıra, bu özellikleri müşteri tabanınızla konuşmak için de kullanabilirsiniz. Müşterilerinize anketler gönderebilir, değerlendirme isteyebilir ve karşılaşabilecekleri herhangi bir sorunu çözebilirsiniz. Bu kişiliğinizi gösterir ve müşterilerin işinize olan bağlılığını ve heyecanını arttırmaya yardımcı olur.

 

Değerlendirme Sitelerini Kullanın ve İzleyin

Son olarak ve en az diğerleri kadar önemli olarak, her zaman tüm önemli değerlendirme sitelerini kullanmalı ve izlemelisiniz. İşletmenizin her sitede resimlerle ve doğru iletişim bilgileriyle görünür olduğundan emin olun. Değerlendirmeler akın etmeye başladığında, başlarında durmaya ve takip etmeye özen gösterin. Değerlendirmelere iyi ya da kötü olduklarına bakmaksızın yanıt verin. Değerlendirme iyi ise müşteriye teşekkür edin ve tekrar iş yapmaktan mutluluk duyacağınızı belirtin. Kötü ise özür dileyin, sorunları tartışmak için e-postanızı sunun ve müşteriyi geri gelmeye teşvik etmek için bir değişim veya bir hediye teklif edin. Bu değerlendirme siteleri, tüketicilerin karar verme sürecine yardımcı olmada çok güçlüdür, bu yüzden bu tür siteleri düzenli olarak takip ettiğinizden emin olun.

Bu araçlar ve ipuçları ile dijital alanda müşteri kazanma ve onları elinizde tutma konusunda kesinlikle çok daha başarılı olacaksınız. Bunları deneyin ve müşterilerinizi kazanmaya başladığınızı izleyin. İşiniz ve dijital ilerlemenizde bol şanslar!

 

Kaynak: https://www.startupguys.net/how-to-win-over-customers-in-the-digital-age/